Co saszetka szamponu z lat dwudziestych i stara kuchenka elektryczna mówią nam o dwudziestoleciu międzywojennym? Jak odkrywać historie zamknięte w przedmiotach muzealnych - i jak je opowiedzieć? Zapraszamy na warsztaty, które przygotują Was do udziału w programie "Historionauci"! 

Aby zgłosić się na warsztaty, wystarczy wypełnić krótki formularz: link. Warsztaty "Jak zostać Historionautą/Historionautką?" (9-10 października w Warszawie​) przeznaczone są dla szkół, które zgłosiły się do programu i otrzymały informację o zakwalifikowaniu się do niego (uwaga: jeśli jeszcze nie zgłosiliście się do programu, możecie zrobić to przez formularz zgłoszeniowy w Społeczności CEO tutaj)! 

Warsztaty w Muzeum Warszawskiej Pragi dadzą młodzieży i nauczycielom umiejętności opowiadania historii poprzez przedmioty muzealne. Aktywne metody pracy oparte na doświadczeniu pozwolą uczniom zrozumieć historię dwudziestolecia międzywojennego w angażujący sposób. Szkolenie przygotuje też zespoły projektowe do znalezienia obiektu muzealnego w swoich społecznościach lokalnych i przygotowania głównego efektu projektu - artykułu na stronę Historia: poszukaj

Na szkolenie może przyjechać 1 nauczycielka /nauczyciel oraz 1 uczennica/ uczeń z grupy projektowej. Pierwszeństwo zapisu na warsztaty mają szkoły, które nie uczestniczyły w warsztatach w roku 2018, w poprzedniej edycji programu. Liczba miejsc jest ograniczona. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Centrum Edukacji Obywatelskiej zapewnia: nocleg z dnia 9 na 10 października (zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela), wyżywienie podczas szkolenia (obiady, kolacje i śniadania). Nie zapewniamy zwrotu kosztów podróży. 

Program warsztatów (do pobrania również u dołu strony). 

9 października

10.30-11.00 Rejestracja uczestników i uczestniczek 

11.00-11.30 Wprowadzenie do programu: jak zostać Historionautką/Historionautą?

11.30-13.00 Nowe wyzwania: Polska w okresie 1918-1939

13.00-14.00 Obiad 

14.00-17.00 Storytelling: jak opowiadać historie z wykorzystaniem obiektów?

10 października 

9.00-12.00 Warsztaty pisarskie dla młodzieży/ Warsztaty projektowe dla nauczycieli 

12.00-13.00 Lunch 

13.00-16.00 Przejazd do Muzeum Warszawy i zajęcia na wystawie