Historionautą lub Historionautką może zostać każdy, kogo choć odrobinę interesuje przeszłość. Pierwszym krokiem w naszym projekcie jest wybór obiektu muzealnego, w którym ukryta jest ciekawa opowieść. Zalecamy, by w tej edycji programu obiekt pochodził z okresu 1918–1939, czyli z dwudziestolecia międzywojennego, choć możliwe jest sięgnięcie w przeszłość aż do 1795 roku (to data trzeciego rozbioru Polski).

Dlaczego wybraliśmy te daty?

Niedawno hucznie obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania Niepodległości. W tym roku chcielibyśmy pójść o krok dalej i zmierzyć się z wyzwaniami oraz pytaniami, które towarzyszyły społeczeństwu po 1918 roku. Jaka ma być nowa Polska? Dla kogo? Jak ma wyglądać? I najważniejsze: jak przekuć tę wizję w rzeczywistość? Po 1918 roku kształtuje się nowy porządek – powstają instytucje i przepisy, które mają scalić państwo zjednoczone po latach zaborów. Polska jest różnorodna: zamieszkują ją ludzie różnych wyznań i narodowości, na ulicach słychać różne języki. Kraj odbudowuje się po wojnie, trwa modernizacja – w wielu domach pojawiają się wynalazki techniczne, rozwijają się miasta i przemysł. W życie społeczne wkracza na dobre kultura masowa, a wraz z nią nowe rozrywki: kino, kabarety, sport. Mimo sielankowego, barwnego obrazu dwudziestolecia, który wielu z nas ma w głowach, to też okres ogromnych nierówności – nie wszyscy korzystają z nowinek cywilizacyjnych, duża część społeczeństwa żyje w skrajnej biedzie. Dwudziestolecie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż się na pozór wydaje.

Opowieść przedmiotów

Aby lepiej zrozumieć ten okres, poszukiwać będziemy przedmiotów związanych z życiem codziennym, historią społeczną, lokalnymi bohaterami oraz ważnymi wydarzeniami w okolicy, które są opowiadają o tym, jak budował się nowy kraj. Mogą to być między innymi: przedmioty wytwarzane w lokalnych zakładach i fabrykach, dawne fotografie i pocztówki, dokumenty pokazujące przemiany miejscowości, pamiątki związane z lokalnymi bohaterami itp. Ale jak odkryć w tych przedmiotach historie? Zerknijcie na nasze propozycje!