Obrazki lubią ruch- czyli kilka słów o tym jak zrobić gifa.
W ramach swojej pracy Historionauci mogą wykorzystawać różne narzędzia do "ożywienia" obiektów muzealnych. Jednym z nich może być strona internetowa GiPHY , która w szybkim czasie zmieni statyczne zdjęcia w prostą animację. Pamiętajcie naważnijesze przy tworzeniu takich rychomych obrazków jest prawo autorskie. Przed ich wykorzystaniem należy sprawdzić jaką licencję ma dane zdjęcie. Najlepiej korzystać z wolnych dostępów lub stron www instytucji, które udostępniają swoje archiwa w ramach domeny publicznej. Ich spis możecie znaleść pod linkiem.
Jak można opowiadać o osobach, wydarzeniach hisotrycznych, miejscach wykorzystując gify zobacz na portalu edukacyjnym HISTORIA: POSZUKAJ
zdjęcia wykorzystane do gifa dostępne pod adresem:
aparat - źródło: Wirtualne Muzea Małopolski
portret chłopieca w stroju krakowskim - źródło: Polona
Jak wykorzystać gifa do opowiedzenia o obiekcie technikami Historionauty?
Strój krakowski chłopski, jako pierwszy został dostrzeżony przez mieszczan. Był to także najbogatszy strój ludowy. Szybko zauroczyli się nim artyści: malarze i pisarze. W dramacie Stanisława Wyspiańskeigo "Wesele" może dostrzeć facynajcę pisarza sztuką i modą ludową. Dla wielu Polaków w czasie zaborów strój krakowski stał się symbolem polskości można było zrobić sobie zdjęcie w ty stroju nie będąc chłopem z Małopolski. Ubiór był ważnym elementem tożsamości w czasach niewoli. Zaś po odzyskaniu niepodległości stał się on towarem eksportowym na cały świat.
Ta krótka opowieść o stroju może być wstępem do poszukiwać autora zdjęca, a w dalszych krokach kim jest chłopiec na owej fotografii? Pamiętaj szukajcie zdjęć z waszej najbliższej okolicy, tak aby opowieść była pełna i dotyczyła konkrentej prawdziwej osoby. Hisotrionauta nie ubarwnia, Historionauta opowiada historię opartą na źródłach. To co go wyróżnia od dorosłego hisotryka to nowoszesne metody dotarcia z informacjami do rówieśników i pozostałych odbiorców.